Śpiew i posługa muzyczna - to uniwersalne, niemal nieodłączne elementy każdego wymiaru życia Kościoła. Diakonia Muzyczna to powołanie do posługi udzielonym charyzmatem - talentem muzycznym, przede wszystkim w przestrzeni Liturgii, ale też każdej innej formy modlitwy (zwłaszcza wspólnotowej). Muzykę odkrywamy również jako narzędzie ewangelizacji, świadectwa, a także jako łaskę otwarcia na Ducha Świętego, który  w wymiarze muzycznym posługuje się nami i poprzez śpiew, grę na instrumentach dotyka także innych. Tak więc jesteśmy w pewnym sensie powołani do działania w ramach każdej Diakonii Ruchu i Kościoła, co przekłada się na bogactwo form i miejsc naszego działania, ale też niesie ryzyko pewnej powierzchowności w naszej osobistej formacji - rozproszonej pośród mnogości grup i wydarzeń, którymi żyjemy.

Dlatego w roku 2011 zainicjowaliśmy spotkania formacyjne dla animatorów muzycznych z różnych wspólnot naszego duszpasterstwa akademickiego, oparte na dzieleniu się Słowem Bożym, poznawaniu nauczania Kościoła o muzyce, a także dzieleniu refleksjami nad podejmowaną posługą. Ta formuła stanowi dopełnienie naszej trwającej równolegle formacji podstawowej, diakonijnej (niektórzy z nas posługują w innych diakoniach) lub stanowej (Domowy Kościół). Staramy się też uczestniczyć w warsztatach i rekolekcjach liturgiczno-muzycznych organizowanych w różnych miejscach w Polsce.

Formy działania:

1) Parafia - schola akademicka (m.in. jako odpowiedzialni) - niedzielna Msza Święta akademicka o 19.00, rekolekcje akademickie, wydarzenia ewangelizacyjne, modlitwy uwielbienia, święta i uroczystości - jak np. Środa Popielcowa, Wigilia Zesłania Ducha Świętego. Zazwyczaj większe wydarzenia poprzedzone są warsztatami muzycznymi, na które zapraszamy wszystkich chętnych z duszpasterstwa.

 

2) Wspólnota - spotkania Ruchu Światło-Życie, Oazy Modlitwy. Pojedyncze osoby posługują także na rekolekcjach wakacyjnych i dniach wspólnoty różnego szczebla - w diecezji warszawskiej, radomskiej, sandomierskiej.

 

3) Kościół - Wydarzenia w Kościele Warszawskim jak np. Ewangelizacja Warszawy - organizacja koncertu uwielbienia w parafii św. Franciszka na Mokotowie, posługa podczas warszawskiego Marszu dla Życia i Rodziny.

 

Jesteśmy świadomi, że muzyka - dar Ducha Świętego, jest jednym z potężnych narzędzi, którymi ożywia On i buduje wspólnotę Kościoła. Staramy się poddawać Jego tchnieniu, dorastać zarówno do małych jak i wielkich dzieł, do których nas powołuje, rozwijać duchowość, intelekt i talenty, a przede wszystkim tak jak On - nie stać w miejscu lecz przez Niego i w Nim być w Ruchu!

 

Zapraszamy wszystkich robotników - bo żniwo w Warszawie jest wielkie a często rąk brakuje!

 

Odpowiedzialna Karolina Swend karolinaswend (at) gmail.com

Najbliższe wydarzenia